خانه / خطبه های نماز جمعه / خطیب جمعه بهشهر: خط مقاومت ادامه دارد/در وضعیت جنگ تمام عیار اقتصادی هستیم
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

خطیب جمعه بهشهر: خط مقاومت ادامه دارد/در وضعیت جنگ تمام عیار اقتصادی هستیم

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر؛ حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری امام جمعه شهرستان بهشهر در ابتدای خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته  نمازگزاران را به تقوای الهی، فضیلت های اخلاقی، سعی و تلاش در عرصه های گوناگون امور مادی و معنوی، اهمیت دادن به واجبات الهی، دوری از معاصی توصیه کرد و افزود: انسان باید پای بند به مقررات و احکام الهی ، تسلیم در برابر خداوند و دلداده به اهل بیت  باشند لذا قرآن می فرماید تقوای الهی را مراعات کنید.

وی به شخصیت و عظمت آقا علی ابن موسی الرضا(ع) اشاره کرد و گفت: امام رضا (ع) در ۱۱ ذی القعده سال ۱۴۸ ه.ق در مدینه به دنیا آمد و جهان تاریک را به نور ولادتش روشن نمود. پدر بزرگوارشان هفتمین پیشوای معصوم حضرت موسی بن جعفر (ع) است و مادر ایشان حضرت نجمه خاتون. برای هر کدام از امامان لقب هایی در روایات بیان شد. این لقب ها گویای شخصیت و عظمت این امام همام است فلذا می بینیم در روایت برای امام رضا چندین لقب بیان شد یک، سراج الله یعنی چراغ فروزان خداوند برای هدایت مردم. دوم، نور الهدی یعنی امامی که در پرتو نور هدایت او مردم به کمال و رشد دست می یابند. قره العین المومنین یعنی آقا امام رضا (ع) نور چشم همه ی کسانی است که ایمان آوردند.

خطیب جمعه بهشهر بیان کرد: امام راحل می فرماید عامل قدرت و اقتدار مردمِ ایران حرم آقا امام رضاست اگر شما امروز قدرت، قوت، اقتدار دارید چون در پناه آقا علی ابن موسی الرضا هستید. موسی بن جعفر (ع) فرزندان خودش را جمع کرد آنگاه همه را هدایت کرد به آقا امام رضا و فرمودند فرزندان من، این برادر شما امام رضا(ع) است. دین تان، مسائل دینی تان را از او بیاموزید هر چه او می گوید حفظ کنید زیرا که من به کرّات در صحنه های گوناگون از پدرم شنیدم که به من فرمود فرزندم، دانشمند فقیه و دانای شما برادر شما علی ابن موسی الرضاست که از من به دنیا می آید و آن گاه امام هفتم از امام صادق فرمود ای کاش من او را درک می کردم او را می دیدم زیرا امام رضا(ع) سمیع و هم نام آقا علی ابن ابیطالب امیرالمومنین (ع) است.

حجت الاسلام والمسلمین جباری گفت: وقتی از آقا امام رضا (ع) سوال کردند آقا، امامت را برای ما تعریف کنید. حضرت رضا(ع) فرمود امام قدری جلیل تر و عظیم تر دارد والاتر از آن است که درک و فکر و شعور آدم های معمولی به امامت دست پیدا کند آن گاه فرمود امام جانشین خدا و جانشین پیامبر اکرم است. امام زمام امور دین و دنیای مردم را در اختیار دارد در بیانی دیگر وقتی از آقا امام رضا(ع) راجع به امام و امامت سوال کردند امام  فرمود برای یک امام و پیشوا نشانه هایی است و فرمود امام یعنی در عصر خودش سرآمد است در تقوا سرآمد است در علم و دانایی نمونه ی نمونه هاست در شجاعت نمونه است در سخاوت با سخاوت ترین مردم است در مقام قضا و داوری احکم الناس است اما در میان جامعه به عنوان حلیم ترین، بردبارترین و مهربان ترین مردم است.

وی  با اشاره به فضیلت و ثواب زیارت حضرت ادامه داد: پیامبر اکرم فرمود به زودی پاره ی تن از من در خراسان دفن می شود هرکسی این فرزند مرا در خراسان زیارت کند اگر غم و گرفتاری داشته باشد غم او از بین می رود مشکلات او حل می شود و اگر هم گناه داشته باشد خدا گناهان او را می بخشد و او را مورد مغفرت و بخشش قرار می دهد پس زیارت امام رضا(ع) هم غم زدایی می کند هم گناه زدایی می کند.

امام جمعه شهرستان بهشهر در خطبه ی دوم گفت: امام رضا(ع) می فرماید بر عهده ی ذات مقدس خدای سبحان و منان است که دوستان، دلدادگان و پیروان ما را همنشین انبیا، صدیقین، شهدا و خوبان و صالحان قرار دهد که اینها بهترین رفیقان هستند. از نگاهِ امام رضا(ع)  مردم عالَم به دو دسته تقسیم می شوند یک گروه، مردمانی ولایی، موحِّد، تابع سنن انبیا هستند و تسلیم در برابر خدا هستند و در جبهه ی حق مقاومت می کنند. گروه دیگر، کسانی هستند که در خط شیطنت شیاطین و استکبار قرار دارند یعنی در جبهه ی کفر، نفاق و مزدوری هستند. آنهایی که در خط ولایت هستند اینها طرفداران صراط مستقیم هستند و در خط مقاومت استقامت می کنند. این گروه در امتداد خط انبیا، شهدا، صدیقین و صالحین هستند اما آنهایی که ظلم و ستم می کنند زیاده خواه هستند در مرکب ظلم و ستم و جنایت نشسته اند آنها کسانی هستند که در صراط و سلطه ی ابلیس و شیطان بزرگ قرار دارند.

حجت الاسلام والمسلمین جباری بیان کرد: خط مقاومت امتداد دارد. خط انقلاب اسلامی امتداد دارد. شما امروز شیخی به نام شیخ ابراهیم زکزاکی را به عظمت یاد می کنید. این عالِم در کشور نیجریه زندگی می کند او در خط مقاومت است او به خاطر برگزاری عزاداری آقا امام رضا(ع) آسیب جدی دید. سه فرزند این عالم در مقابل چشمانش پَرپَر شدند اما او می گوید من وقتی ایران آمده ام امام را دیده ام امام را جزو عبادالله صالح دیده ام و امام پذیرفته شده ی درگاه ذات مقدس پروردگار است لذا دلم آرام گرفت و در نیجریه ۲۵ میلیون نفر را رضوی، حسینی، علوی و فاطمی کرد. صبوری و استقامت او مایه ی اعجاب و شگفتی دنیا شد. امروز ما بایستی برای این شخصیت مقاوم جهانی آیه ی شفا بخوانیم و از مجامع بین المللی بخواهیم که بر نیجریه فشار بیاورند تا این شیخ را که در اثر بیماری و شکنجه در خانه شان وضع بسیار بدی دارند را به بیمارستان منتقل کنند.

وی به مناسبت های میلاد آقا امام رضا(ع)، روز حجاب و عفاف، هفته حج، روز بهزیستی و تامین اجتماعی، شورای نگهبان اشاره کرد و ادامه داد: میلاد آقا امام رضا(ع) مساجد کل شهرستان جشن برگزار کنند مداحان مداحی و گویندگان راجع به این سیره ی صراط مستقیم صحبت کنند روز یکشنبه جشن میلاد امام رضا(ع)  با حضور خادمیاران و خادمان امام رضا(ع) در دفتر برگزار می گردد.

خطیب جمعه بهشهر با تاکید بر حجاب و عفاف گفت:  مراعات حجاب و عفاف یکی از موضوعاتی است که به اخلاق خانواده ها مربوط می شود. ما الگوهای زیادی داریم از میان مردان یوسف پیغمبر مظهر حجاب و پاکدامنی و از میان زنان فراوان داریم که قرآن یکی را به نام مریم عرفی کرد مریم قدسیه و عفیفه بود. حضرت فاطمه زهرا(س) الگوی زنان با حجاب و با عفاف است. امروز معظل مهم ایران ما عدم رعایت فرهنگ حجاب و عفاف است.

حجت الاسلام والمسلمین جباری بیان کرد: چند عامل در بی حجابی نقش دارند عامل اول فردی است یعنی خانم می خواهد خودنمایی و خود آرایی کند اسلام برای اینگونه افراد راهکار دارد اسلام می گوید تقوا را مراعات کنید اسلام می گوید دنیا و جوانی زودگذر است اما حرامِ خدا و حلال خدا تا قیامت حلال است. عامل دوم، خانواده ها هستند. مرد باید باغیرت باشد. آیا از مردم ایران زمین توقع نمی رود که غیرت داشته باشند؟ خانواده ها بسیار موثرند. خانواده ها در مراعات حجاب و عفاف برترین نقش را دارند اما عامل ِ دیگر حکومت است. امیرالمومنین وقتی مالک اشتر را به مصر فرستاد فرمود مالک، چند کار می کنی یک، اهل مصر را به صلاح، سداد و تقوا دعوت کن. یک بُعد از صلاح مراعات حجاب و عفاف است.عامل چهارم رسانه ها هستند. اگر تلویزیون، رادیو، مجلات و مطبوعات به سمت فرهنگ حجاب و عفاف روند در مردم تاثیر گذارند.

وی خطاب به رئیس جمهور گفت:  آقای روحانی! اگر  ائمه جمعه نصیحت می کنند به فریاد در می آیند  و اگر مقالات می نویسند دلسوزان نظامند. شما با کمک ائمه محترم جمعه میتوانید مردم را  هدایت کنید و جهت بدهید. امروز قوه ی مجریه و در راس این دستگاه جناب آقای روحانی شما به عنوان یک روحانی می دانید که این  ولنگاری های امروز جامعه ی ما زیبنده نظام مقدس جمهوری اسلامی نیست.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر به حج گزاران توصیه کرد جانب احتیاط و قوانین عربستان را مراعات کنید.

حجت الاسلام والمسلمین جباری با اشاره به روز تاسیس شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان خوار چشمِ دشمنان، چشم خدا در زمین و محبوب انقلاب و رهبری، محبوب شهدا و خانواده های شهداست.

حجت الاسلام والمسلمین جباری بیان کرد: ما در وضعیت جنگ تمام عیار اقتصادی هستیم. آمریکا می خواهد از نگاه خودش با تحریم یا نظام را تغییر دهد یا مردم را تسلیم کند. این مردم نه تنها تسلیم نمی شوند بلکه مرگ بر آمریکا می گویند. به انگلیس دستور داد یکی از کشتی های ایران را در تنگه ی جبل الطارق توقیف کند انگلیس باید بداند اینجا ایران است، نه انگلیس را یارای مقاومت در برابر ملت ایران است و نه استکبار و آمریکا را. مردم ایران این جنایات را محکوم می کنند.

 

 

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید