خانه / خطبه های نماز جمعه / خطیب جمعه بهشهر: ملت مقاوم تحت تاثیر بدعهدی ها قرار نمی گیرد/ نماز جمعه قلب فرهنگی هر شهر است
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

خطیب جمعه بهشهر: ملت مقاوم تحت تاثیر بدعهدی ها قرار نمی گیرد/ نماز جمعه قلب فرهنگی هر شهر است

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر؛ حجت الاسلام و المسلمین حاج سید عربعلی جباری امام جمعه شهرستان بهشهر در ابتدای نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته همه را به تقوای الهی، فضیلت های اخلاقی، صداقت و راستی، انصاف و عدالت، دوری از معاصی، دوری از گناهان، ترک محرمات، ترک لغزش ها و خطاها دعوت کرد.

وی بیان کرد: بیشترین موعظه ی خداوند در قرآن تکیه بر تقواست یعنی اگر کسی تقوا را مراعات کند می تواند به توفیقات زیادی دست پیدا کند. تقوا نور ایجاد می کند دل آدمی را نورانی می کند. اولین پله ی معراج معنوی انسان ها همین مراعات تقواست. قیامت نام های متعددی دارد مهمترین نام قیامت یوم الحسرت است. امام سجاد(ع) می فرماید خدایا ما به تو پناه می بریم از ان روز حسرت و مصیبت بسیار بزرگ. چه کسانی در روز قیامت حسرت می خورند؟ اول،کسی که گرفتار غرور  و خودخواهی شد خدا و یاد خدا را فراموش می کند دوم، کسی که عمل صالحی نداشته باشد.

امام جمعه شهرستان بهشهر گفت: ما برای کمال و سعادت به ایمان و عمل صالح نیاز داریم. قرآن می فرماید همه ی مردم در خسارتند مگر کسانی که ایمان را در خودشان تقویت کنند دوم، عمل صالح و نیک انجام دهند این افراد را به حیات پاک هدایت می کنیم زیباترین اجر و پاداش را برای آنها مقرر می کنیم. قرآن می فرماید هر کسی مومن و معتقد باشد و عمل صالح انجام دهد ما او را محبوب دل ها قرار می دهیم. پیغمبر فرمود وقتی خداوند بنده ای را دوست بدارد بنده محبوب خدا شود خدا به جبرائیل می گوید من این آدم را دوست دارم شما هم او را دوست بدارید آن گاه به او ماموریت می دهد که این موضوع را به همه ی خلائق اعلام کنند لذا جبرائیل به همه ی آسمانیان اعلام می کند. این ندای جبرائیل در اعماق وجود و در ملکوت جان انسان ها نفوذ پیدا می کند.

حجت الاسلام والمسلمین جباری در ابتدای خطبه ی دوم همه را به تقوای الهی، حضور هر چه بیشتر برای محافل دینی و مذهبی، حضور در نماز جمعه دعوت و توصیه کرد..

وی ادامه داد: آقا امام رضا (ع) فرمود ایمان ۴ پایه قوی دارد ۱- مومن به خدا توکل کند. ۲- انسان مومن راضی به قضا و قدر الهی است.۳-تسلیم امر خداست. ۴- امور خود را به خداوند واگذار می کند. امام رضا می فرماید مومنان باید تسلیم امر خدا باشند. مکتب سیاسی امام و در ادامه مکتب فکری و سیاسی مقام معظم رهبری چند شاخصه دارد. اولین شاخصه ی سیاسی امام ، اسلام محوری انقلابش بود.

خطیب جمعه بهشهر یادآور شد: دغدغه ی امام اسلام بود. تمام مقصد ما اسلام است. امام انقلاب کرد تا اسلام و ارزش های اسلامی در کشور حاکم شود. اگر کسی بخواهد اسلام را دور بزند با انقلاب و افکار سیاسی ما خیلی روحیه ی خوبی ندارد بعضی ها قلم می زنند و بعضی ها رفت و آمدهای مشکوک دارند حتی کسانی که در کشور دارای مسئولیت های سنگینی بوده اند حرف هایی می زنند که با مبانی فکری و سیاسی امام مغایرت دارد.

حجت الاسلام والمسلمین جباری بیان کرد: دومین شاخصه فکری و سیاسی امام این بود امام بر مردم تکیه می کرد امروز مقام معظم رهبری همه را بر مردم تکلیف می کنند مسئولین باید به مردم کمک کنند به جوانان کمک کنند. امام فرمود میزان رای ملت است یعنی هر کجا که ملت باشند انقلاب است اسلام است ارزش های اسلام است و دشمن نمی تواند کاری کند. سوم، اندیشه سیاسی امام اجرای عدالت بود نه اینکه فقط از عدالت حرف بزنیم.

وی خاطر نشان کرد: قوه ی قضاییه طرحی دادند به نام طرح تکریم ارباب رجوع. این طرح نشان می دهد که به سمت افکار امام سوق می یابد. چهارمین فکر سیاسی حضرت امام پشتیبانی از روحانیت بود. امام فرمود پشتیبان روحانیت باشید اسلام به روحانیت گره خورده است امام فرمود پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد امروز دشمنان می خواهند روحانیت را از اسلام جدا کنند. می خواهند روحانیت را از مردم و جوانان جدا کنند. هم روحانیت بایستی خادم مردم باشد و هم مردم باید نسبت به علمایشان تقدیر و تجلیل کنند.

امام جمعه شهرستان بهشهر گفت: پنجمین شاخصه ی سیاسی امام دشمن شناسی است. عده ای می گفتند مذاکره عده ای می گفتند جنگ می شود حضرت آقا فرمود نه مذاکره می شود و نه جنگ می شود شما مقاومت کنید. ملتی که مقاوم باشد هیچ گاه تحت تاثیر بداخلاقی ها و بدعهدی ها قرار نمی گیرد.

حجت الاسلام المسلمین جباری بیان کرد: ۵ مرداد ۱۳۵۸ امام راحل در پی حکمی به مرحوم آیت الله طالقانی دستور فرمودند نماز جمعه را در تهران اقامه کنید باید گفت درود خدا بر شما مردم. امام فرمود مردمِ ما از مردمِ زمان رسول الله برتر و والاترند. آیت الله طالقانی فرمودند نماز جمعه و ادای این فریضه مظهر کاملی است از صف توحیدی امت اسلام. صف عبادت، صف حق پرستی، صف روابط قلوب آن گاه فرمود امروز که طاغوت ها و طاغوتِ این کشور سرنگون شد. رهبری، رهبری الهی است امامت است عدل است قسط است مردم باید این صف نماز جمعه را در شهرها تشکیل دهند لذا می بینیم امروز بیش از ۹۰۰ امام جمعه داریم.

وی ادامه داد: نماز جمعه برکات بسیاری با خود به همراه دارد. مقام معظم رهبری فرمودند نماز جمعه قلب فرهنگی هر شهر است امروز جوانان عزیز، دانشگاهیان، بازاریان و مسئولان باید بدانند اگر قلب خوب بتپد کشور خوب می تپد اگر خدای ناکرده قلب را آفت بگیرد آفت به کشور سرایت می کند. همه به نماز جمعه اهمیت دهند.

خطیب جمعه بهشهر ضمن گرامیداشت یاد آیت الله جباری گفت: کتاب یادگار عامل را بخوانید. نماز جمعه علاوه بر عبادت ربط است میان رهبری و حکومت. کسانی که مرحوم آیت الله جباری را به عنوان یک عالِم عامل دوست دارند بیشتر به نماز جمعه اهمیت دهند چرا بایستی ما از آقای جباری دم بزنیم اما نماز جمعه و امام جمعه را تضعیف کنیم؟ مردم با بصیرت باشند. کسانی که آیت الله جباری را دوست دارند باید بیشتر به نماز جمعه اهمیت دهند نه اینکه از صف نماز جمعه بریده شوند.

حجت الاسلام والمسلمین جباری تاکید کرد: یادواره های شهدا در روز جمعه برگزار نشود شهدای ما برای همین اسلام، نماز جمعه رفتند.

وی ضمن تقدیر و تشکر از آقای کیانی ریاست فنی و حرفه ای شهرستان بهشهر گفت: فرهنگ کار را عوض کنیم. وام اشتغال زایی به جوانان دهند. فرصت سازی کنند. اگر می خواهیم جوانان و نوامیس خود را حفظ کنیم باید از آنها حمایت کنیم. تمام دزدی ها و بد اخلاقی ها از بیکاری است. جوانان را به کار فرابخوانید.

 

 

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید