خانه / خطبه های نماز جمعه / خطیب جمعه بهشهر: اداره ی مملکت تدبیر و مشورت می خواهد
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

خطیب جمعه بهشهر: اداره ی مملکت تدبیر و مشورت می خواهد

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر؛ حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری امام جمعه شهرستان بهشهر در ابتدای نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته همه را به تقوای الهی، معرفت و آشنایی بیشتر نسبت به سبک و سیره ی پیغمبر و آل، اهمیت دادن به احکام نورانی دین، پایبندی به واجبات الهی، ترک معاصی و گناهان، پرهیز از غفلت و ذلت توصیه و سفارش کرد.

وی با اشاره به فضیلت و برتری اعمال صالح و پرداختن به اعمال صالح  افزود: افرادی که در زندگی گرفتار رفیقانِ ناصالح و ناباب می شوند در قیامت حسرت می خورند و اظهار ندامت می کنند این افراد از صراط مستقیم الهی و سبک زندگی دینی جدا شده اند.

امام جمعه شهرستان بهشهر گفت: بشر ذاتا و فطرتا اجتماعیست یعنی انسان نمی تواند گوشه گیر باشد از آنجایی که دین اسلام دینِ کامل و جامعی است اسلام هم با گوشه گیری و انزوا موافق نیست لذا به عبادت های دسته جمعی مانند نماز جماعت و جمعه، حج خانه خدا و… دعوت می کند. تشکیل اجتماعات مذهبی، سیاسی و فرهنگی نمایانگر نیازمندی بشر به ارتباط و تعامل است.

حجت الاسلام والمسلمین جباری بیان کرد: پیغمبر اکرم(ص) فرمود بهترین مومن کسی است که با مومنان انس و الفت می گیرد یعنی ارتباط پیدا می کند اما کسی که نه الفت پذیر است و نه الفت می گیرد در این انسان خیر و برکتی نیست. امیرالمومنین می فرماید سعی کنید متحد باشید سعی کنید در میان شما اختلاف نیفتد کسی که از جامعه جدا شد گرفتار دام شیطان می شود اسلام به شدت با انزوا و گوشه گیری مخالف است. بسیاری از مشکلاتی که ما امروز در جامعه داریم از همین انزوا و گوشه گیری است امروز برخی از افراد گرفتار فضای مجازی شدند که در پی آن  به افسردگی، مشکلات عصبی، پرخاشگری و … دچار شدند.

وی ادامه داد: البته اسلام نشست و برخاستن با هرکسی را اجازه نمی دهد. اسلام ارتباط و تعامل با خانواده های متدین، خانواده ی نماز خوان و اهل تلاش و کار را مدنظر دارد. قرآن می فرماید با صادقان باشید با انسان های باتقوا باشید با انسان هایی که شما را به صلاح، خوبی، شایستگی ، بایستگی و وارستگی دعوت می کنند.

خطیب جمعه بهشهر در ابتدای خطبه دوم همه را به تقوای الهی، زیبایی اخلاقی، خوبی و دوری از بدی، حضور در نماز جمعه و جماعات، وحدت و اتحاد، دوری از تفرقه و اختلاف توصیه کرد.

حجت الاسلام والمسلمین جباری گفت: پیغمبر اکرم (ص) در وصایای خودش به امیرالمومنین فرمود یا علی هیچ  نداری بدتر از جهل، جهالت و نادانی نیست و هیچ سرمایه ای نیز مفید تر از عقل، خرد، پختگی و فرزانگی نیست. اگر می خواهید در جامعه خوب زندگی کنید سعی کنید با دوستانِ خوب اهل مشورت باشید و عقلی نیست مانند تدبیر امور و هیچ عبادتی ارزشمندتر از تفکر نیست. پیغمبر در این حدیث هم  آسیب ها و هم راهکارهای مبارزه با آسیب ها را بیان کردند.

وی خطاب به رئیس جمهور و دولتمردان گفت: آدم عاقل کارها را مدبرانه انجام می دهد. باید در زندگی مردم نیز تحولی ایجاد شود. مردم را در مقابل نظام، رهبری، قرآن و اسلام قرار ندهیم. بنزین گران می شود آیا پیاز، سیب زمینی، مرغ و…. ارزان شد؟ تدبیر می خواهد. اداره ی مملکت تدبیر و مشورت جدی می خواهد.

امام جمعه شهرستان بهشهر به توصیه های رهبر فرزانه و حکیم انقلاب اسلامی به آیت الله محمد باقر محمدی لائینی اشاره کرد و گفت:رهبر معظم انقلاب فرمودند مازندرانِ شما در برجسته ترین استان های کشور از جنبه های مادی و معنوی است و مردمِ عزیز، مومن و انقلابی آن در آزمون های متعدد نظام جمهوری اسلامی مفتخر و سربلند شده اند  و این امتیازات باید تقویت شود.

حجت الاسلام والمسلمین جباری از زحمات آیت الله طبرسی تقدیر کردند و برای آیت الله محمدی لائینی توفیقات روز افزون از خداوند منان خواستار شدند.

وی در ادامه به مناسبت های  میلاد باسعادت پیغمبر اسلام (ص)، آقا امام صادق(ع)، هفته وحدت، هفته بسیج و .. اشاره کرد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر گفت: پیغمبر اکرم(ص) می فرماید کسانی که عاشق من و اهل بیت من باشند روز قیامت از همه نورانی تر هستند. پیغمبر ۶۳ سال زحمت کشید مردم را با عزت و اسلام را با قدرت در دنیا معرفی کرد و همواره از نفاق و منافق،حاکمان گمراه ،دوری از حق و ولایت نگران بود امروز همین سه نگرانی پیامبر  از چالش های داخلی، منطقه ای و بین المللی است. پیغمبر فرمود مراقب باشید منافقی که خوش زبان و خوش گفتار است در شما نفوذ پیدا نکند. مراقب مساجد و بازار باشید امروز بیداری و هوشیاری لازم است. حاکمانی که خود گمراهند و در پی گمراه کردن مردم هستند مثل حاکم بحرین، حاکم عربستان و… از نگرانی های پیامبر بودند.پیغمبر فرمود نکند از حق و ولایت دوری کنید. نکند مادیت را در سر بپرورانید. همیشه باید مراقب و بیدار باشیم.

 

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید