خانه / اخبار / اخبار دفتر امام جمعه بهشهر / امام جمعه شهرستان بهشهر: همه در پساکرونا عنایت بیشتری نسبت به نماز جمعه داشته باشند
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

امام جمعه شهرستان بهشهر: همه در پساکرونا عنایت بیشتری نسبت به نماز جمعه داشته باشند

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر؛ حجت الاسلام و والمسلمین حاج سید عربعلی جباری امام جمعه شهرستان بهشهر در جلسه ستاد نماز جمعه این شهرستان به خسارت های ناشی از ویروس منحوس کرونا اشاره کرد و گفت: این ناامنی بیماری برای همه ناگوار است. تعطیلی مراکز زیارتی، عبادی و مراکز مذهبی به ویژه نماز جمعه یکی از خسارت های بزرگ این بیماری بود نماز جمعه در حقیقت برای مردم و حکومت یک وابستگی دینی، اعتقادی و مردم سالاری ایجاد کرد.

وی افزود: جمعه روز اجتماع موحدان است جمعه روز تجلی اسلام اجتماع است یعنی جامعه در روز جمعه خودش را به دنیای کفر و نفاق نشان می دهد وقتی بانگ اذان در روز جمعه سر داده می شود مومنان از اشتغالات زمینی کنده می شوند و به سمت جایگاه های ذکر پرواز می کنند( از جایگاه های ذکر به نماز جمعه تعبیر می شود) یعنی مردم از هر کوی و برزن به سوی به سوی میعادگاه حرکت می کنند بنابراین جمعه تجلّی اسلام اجتماع است و پشتوانه ی استمرار حاکمیت عدل و قبول مسئولیت جمعی یعنی مردم ِ مسلمان با آمدن به نماز جمعه در واقع مسئولیت همگانی در دفاع از حق، مبارزه با ظلم، شکستن باطل، دفاع از ایمان و اعتقادات اسلامی پذیرفتند. نماز جمعه تبلور پیوند محکم امام و امت، حاکم و حکومت است.

امام جمعه شهرستان بهشهر گفت: نماز جمعه از آغاز بعثت و هجرت پیغمبر مطرح بود در واقع اولین کار پیغمبر اکرم نماز جمعه بود در تاریخ باید به حج، نماز عید فطر، نماز عید قربان و نماز جمعه اهمیت دهیم زیرا موارد فوق جبهه ی تقویت حاکمیت دین و بزرگترین سنگر سیاسی اسلام هستند هر کدام فلسفه ی خاص خودش را دارد. نماز جمعه مرکز تجمع نیروهای مومن جهت مقابله با خطرات تهدیدی علیه مسلمانان است.

حجت الاسلام و المسلمین حاج سید عربعلی جباری بیان کرد: فردی از امام رضا(ع) پرسید چرا در نماز جمعه خطبه واجب است؟ امام رضا فرمودند زیرا جمعه زمان حضور همه است و خداوند خواست برای امام وسیله ای باشد تا مردم را پند دهد و به طاعت خدا تشویق نماید و از نافرمانی او مردم را بهراساند و آنان را از مصالح دین و دنیایشان آگاه سازد.

وی ادامه داد: ۹۰۰ قرارگاه نماز جمعه از طریق ویروس کرونا تعطیل شدند البته باید گفت ما مسلمانان قدری غفلت داشتیم نماز جمعه را به معنای واقعی کلمه درک نکردیم. این جمله ی امام که فرمودند “نماز جمعه سنگر و در راس همه ی امور است” همه شنیدیم اما بعضی ها پذیرفتیم شاید این یک گوش مالی بود که مردم در برابر نعمت الهی ناسپاسی کردند حال امیدواریم در پساکرونا مردم از همه ی اقشار و همه ی سلایق عنایت بیشتری نسبت به نماز جمعه داشته باشند. یکی از دغدغه های ما این است عشق، شیفتگی و دلتنگی مردم نسبت به نماز جمعه صد چندان شود.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر تاکید کرد: با برگزاری نماز جمعه آن را تضعیف نکنیم امام جمعه را تضعیف نکنیم.

حجت الاسلام و المسلمین جباری بیان کرد: نقش بی بدیل امامت در حوزه ی اسلام است. پیغمبر بسیار زحمت کشید اما مجموعه ی زحمت او به ولایت برمی گردد یعنی بدون ولایت، تمام زحمات بی فایده است. ولایت یعنی دل اسلام، روح و جان اسلام. پیغمبر اسلام فرمود: ای گروه انصار، می خواهید شما را به چیزی راهنمایی کنم اگر بعد از من با او باشید هیچ گاه گمراه نمی شوید. گروه انصار گفتند بفرمایید پیغمبر فرمود این علی است او را دوست بدارید او را ارج نهید از او پیروی کنید زیرا علی با قرآن است. ولایت شما را به هدایت دعوت می کند. مقام معظم رهبری آمد بسیار عالی هدایت کرد نقش رهبری در قضیه ی کرونا کم نظیر بود با مردم صحبت کرد و برای حفظ سلامت مردم، نماز جمعه را تعطیل کردند تا مردم بدانند شرایط بسیار حساس است. همه از هدایت های رهبری بود رزمایش مواسات را مطرح کردند در حال حاضر همه ی نیروها به نحو احسن کار می کنند و اقدامات بسیار خوبی در سطح شهرستان انجام شد.

وی ادامه داد: مردم در روز سیزده بدر در خانه هایشان ماندند در این ایام بیش از ۲۰ پیام کتبی نوشته شد جلساتی مبنی بر اهمیت دادن به غسل، کفن و تیمم اموات کرونایی در فرمانداری تشکیل شد قرارگاه جهادی در بهشهر شکل گرفت. مردم به شدت آسیب دیدند کارگران بیکار شدند لذا خدمت مومنانه و کریمانه فقط اختصاص به مددجویان و کمیته امداد ندارد هرکس نیازمند است به آنها کمک کنیم.

امام جمعه شهرستان بهشهر گفت: در آستانه ی ماه مبارک رمضان هستیم این ماه به ما الگو می دهد به ما فرصت می دهد به ما نظم و برنامه می دهد از فرصت های این ماه استفاده کنیم.

گفتنی است امام جمعه شهرستان بهشهر در این نشست به نماز جمعه، آثار نماز جمعه، ولایت، نقش ولایت و نقش رزمایش مواسات اشاره کردند.

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید