خانه / خطبه های نماز جمعه / خطیب جمعه بهشهر: کشور دارای ظرفیت است اما توزیع عادلانه نداریم
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

خطیب جمعه بهشهر: کشور دارای ظرفیت است اما توزیع عادلانه نداریم

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر؛ حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری امام جمعه شهرستان بهشهر در ابتدای خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته نماز گزاران را به تقوای الهی، صبر و شکیبایی، استقامت و مقاومت در راه پاسداری از ارزش های انقلاب اسلامی و نظام دینی، توجه به قوانین الهی و قوانین نظام مقدس جمهوری اسلامی، توجه به اجرای عدالت، دوری از مفاسد اقتصادی و سیاسی و فرهنگی، مراعات حجاب و عفاف، دوری از اسراف، اهمیت دادن به واجبات الهی، دوری از معاصی و گناهان و دوری از غفلت توصیه و سفارش کرد.


وی به اهمیت رعایت بهداشت، حفظ سلامت ، مراقبت و مواظبت از خانواده از نگاه قرآن و روایات اشاره کرد و افزود: اسلام رعایت مسائل بهداشتی را یک مسئله شرعی و دینی می داند و مومن را مکلّف و ملزم به رعایت آن می داند. مراد از مسائل بهداشتی مسئله ی عام است که بهداشت محیط، خانواده، صنایع، معادن، کشاورزی و …. را در بر می گیرد.


امام جمعه شهرستان بهشهر بیان کرد: قرآن‌کریم در سوره عبس آیه ۲۴ «فَلْیَنظُرِ الْإِنسَانُ إِلَى طَعَامِهِ و….» می فرماید آدمی باید به غذایش، خوراکش و به آن‌چه می خورد توجه داشته باشد که از هر نظر پاک و تمیز ، حلال، مباح و قابل خوردن باشد و از نظر بهداشت و سلامتی بایستی دقت کافی مبذول دارد که آن‌چه می‌خورد سالم باشد و چه از نظر ظاهر و چه از نظر باطن آلوده نباشد. حق کسی را نخورد و توجه داشته باشد که چه می‌خورد و به اندازه کافی بخورد و آیا آن‌چه می‌خورد، خوردنی است؟ امام باقر ع می فرماید این آیه علاوه بر اینکه به غذای جسمی انسان توجه دارد به غذای روح نیز توجه دارد.


حجت الاسلام والمسلمین جباری در ادامه ی نگاهِ اسلام به بهداشت و بهداشت تغذیه گفت: در سوره بقره آمده است: «یَا أَیُّهَا النَّاسُ کُلُواْ مِمَّا فِی الأَرْضِ حَلاَلاً طَیِّباً وَلاَ تَتَّبِعُواْ خُطُوَاتِ الشَّیْطَانِ إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُّبِینٌ، ای مردم! از آن‌چه خدا در روی زمین از حلال‌ها و پاکیزه‌ها آفریده، بخورید و از گام‌ها (آثار و نشانه‌ها) شیطان پیروی نکنید. قرآن برای بهداشت تغذیه دو چیز را ملاک می داند ۱- حلال بودن ۲- پاکیزه و دل پسند بودن لذا در اسلام ذبح اسلامی مطرح است و شکار و خوردن بعضی از حیوانات حرام است .


وی در پایان خطبه اول گفت: اسلام به بهداشت فردی ، اجتماعی و دیگر ابعاد بهداشت بسیار اهمیت داد اما کرونا ما را از غفلت بیرون آورد و به رعایت موارد بهداشتی ملزم کرد.

خطیب جمعه بهشهر در ابتدای خطبه دوم نماز جمعه ی این هفته همه را به تقوای الهی، فضیلت های اخلاقی، توجه به شکوه نماز جمعه و آثار و برکات آن، وحدت و اتحاد، تلاش و همت در همه ی امور، استفاده از فرصت ها و دوری از اسراف سفارش کرد.

حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری گفت: خداوند در آیه ی ۹۷ سوره ی نعل می فرماید هر کس از مرد یا زن کار شایسته کند و مؤمن باشد قطعا او را با زندگى پاکیزه‏ اى حیات طیب { حقیقی} بخشیم و مسلما به آنان بهتر از آنچه انجام مى‏ دادند پاداش خواهیم داد. منظور از حیات طیّب چیست؟ حیات طیب، حیات ِ اهل بیت، پاکان، حیاتِ عالِمان دینی است. حیات طیب یعنی حیات گوارا و دل پسند.

وی تاکید کرد: به این آیات توجه کنید. امروز مردم از مدیران گلایه دارند. مردم از گرانی خسته شدند. نظارتی نداریم. کشور دارای ظرفیت است اما توزیع عادلانه نداریم هرکسی حرف خودش را می زند.

امام جمعه شهرستان بهشهر با اشاره به ماه ذی القعده گفت: ماه ذی القعده ماهِ ولایت است. اولین ماهِ حرام است. ماهِ حرام ماهی است که احترام و حرمت دارد حتی در زمان جاهلیت حرمت این ماه را نگه می داشتند. در آثار اسلامی آمده هرکس در ماهِ ذی القعده دعا کند دعایش مستجاب می شود.

حجت الاسلام والمسلمین جباری به دهه کرامت، هفته حج و هفته قوه قضائیه اشاره کرد و افزود: قوه قضائیه پشتیبان حقوق مردم، مسئول اجرای عدالت در کشور و حافظ حقوق شهروندان است. دادگستری شهرستان بهشهر یکی از موفق ترین دادگستری های کشور است.

وی تکریم ارباب رجوع، دلسوزی و قاطع بودن قضات را مهم برشمرد و بر برخورد قاطعانه با قانون شکنان تاکید کرد.

امام جمعه شهرستان بهشهر به روز دختر اشاره کرد و گفت: کرامت و شخصیّت یک زن با رعایت حجاب و عفاف، شرم و حیاست. حجاب از ضروریات دینی ماست و باید به آن پای بند باشیم.

حجت الاسلام و المسلمین جباری در پایان بر صرفه جویی در مصرف آب و برق در این فصل تاکید کرد و گفت: به فکر همدیگر باشید و قانون مدارانه رفتار کنید.

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید