خانه / اخبار / اخبار دفتر امام جمعه بهشهر / استاد حوزه علمیّه امام صادق (ع): ضرورت ارتقای علمی حوزویان و طلاب/ انسان های متقی در میدان علم و عمل الگو هستند
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

استاد حوزه علمیّه امام صادق (ع): ضرورت ارتقای علمی حوزویان و طلاب/ انسان های متقی در میدان علم و عمل الگو هستند

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر؛ حجت الاسلام و المسلمین حاج سید عربعلی جباری امام جمعه شهرستان بهشهر در مراسم آغاز سال تحصیلی حوزه علمیّه امام جعفر صادق (ع) در جمع طلاب و روحانیون این حوزه اظهار کرد: آیات قرآن، آثار اهل بیت و کلام بزرگان بر سه محور کلیدی ۱- تقوا، پرهیزگاری و پارسایی ۲- عمل صالح و پرداختن به حسنات ۳- اجتناب از رذائل و سیِّئات تاکید و توصیه می کند این سه محور زمینه ساز حکومت اسلامی و مدینه ی فاضله است.

وی افزود: انسان های متقی در دنیا هستند اما کار آخرت می کنند اهل قیام، نماز، عبادت و بندگی هستند و در میدان علم و عمل الگو هستند. بزرگان دین با هدایت مردم به تقوا و عمل صالح بر سه محور سرمایه گذاری کردند.

امام جمعه شهرستان بهشهر بیان کرد: امروز دنیا در بحران و در معرض بداخلاقی ها و ظلم و ستم است در چنین شرایطی برای حاکمیت نظام سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دین اسلام همه مسئول هستند هر انسان مسلمانی در راه تحقق این اهداف مسئولیت دارد ولی مسئولیت اصلی با حوزه های علمیّه است. امام راحل فرمود امروز مسئولیت روحانیت و کسانی که در این لباس مقدس هستند مسئولیتی است که در طول تاریخ بر عهده ی دیگران نیست. آنقدر مسئولیتی که بر عهده ی آقایان اهل علم است بر عهده ی دیگران نیست.

حجت الاسلام و المسلمین جباری به چهار حدیث از پیغمبر اکرم (ص) اشاره کرد و گفت: پیغمبر اکرم ص فرمود دانش علم برای هر مرد و زن مسلمان واجب است. همواره دانش بجوئید . در راه تحصیل علم و دانش، تحقیق و پژوهش احساس خستگی نداشته باشید حتی اگر راه های سختی برای کسب علم بپیمایید. حکمت، دانایی، فرزانگی گمشده ی مومن است.

وی در ادامه به روایتی از پیغمبر اکرم (ص) که در کتاب آیت الله مشکینی آمده، اشاره کرد و گفت: پیغمبر اکرم ص فرمود توده مردم اگر بخواهند کارشان به نظم و سامان یابد و امورشان اصلاح گردد، نمی شود مگر خواص آنها اصلاح شوند. خواص امت چهار دسته هستند ۱- مسئولان ۲- عالِمان ۳- اهل عبادت و طاعت ۴- تجار، بازرگانان و فعالان اقتصادی .

حجت الاسلام و المسلمین جباری در ادامه به تشریح تمثیل پیغمبر اکرم ص از روایت فوق پرداخت و داشتن انگیزه صادق و قلب پاک در انجام امور را ضروری برشمرد.

امام جمعه شهرستان بهشهر در پایان بر ضرورت ارتقای علمی و افزایش سطح مطالعاتی حوزویان و طلاب تاکید کرد.

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید