امروز یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱
پایگاه اطلاع رسانیدفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

خطیب جمعه بهشهر: آثار علما برای همیشه در میان مردم است

کد خبر: 27771
زمان انتشار: 9 مهر 1400 - 15:39 بعد از ظهر -
76 بازدید

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر؛ حجت‌الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری امام جمعه شهرستان بهشهر به تقوای الهی، امیدواری به فضل و رحمت ذات خدای الهی، تلاش ، اهمیت دادن به فرائض و واجبات الهی، دوری از معاصی و گناهان و پرهیز از محرمات الهی و تسلیم در برابر اوامر الهی توصیه و سفارش کرد.
وی در ادامه ی موضوع مبارزه با فساد و فساد ستیزی افزود: شرط سلامت و صحت جامعه ی اسلامی در این است که آحاد مردم به فساد با نفرت نگاه داشته باشند و حلاوت و شیرینی عدالت باید دغدغه ی مردم باشد.

خطیب جمعه بهشهر گفت: آگاهی نسبت به مفاسد عاملی است که می تواند آحاد مردم را کمک کند. مفاسد فاصله طبقاتی ایجاد می کند و کشور را به سوی جریان انحرافی می کشاند و جامعه با مشکلات زیادی مواجه می شود به همین دلیل قرآن بر فقه، علم، تعقل و تدبر بسیار تاکید کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین جباری بیان کرد: مردم باید دین شناس، وظیفه شناس و بصیرت شناس باشند. هر مسلمانی عظمت دین را بشناسد. یکی از نگرانی های پیغمبر، عدم پای بندی به دین شناسی بود. پیغمبر اکرم در راه مبارزه با فساد بسیار تلاش کرد. کمرنگ شدن جریان امر به معروف و نهی از منکر از خطرناک ترین مسئله در مبارزه با فساد است و این یعنی خطر و هشدار.

وی ادامه داد: پیغمبر اکرم ص فرمود مردم، اختلاف غصب است و اتحاد، رحمت. اختلاف ضربه می زند و اختلاف انداز ره به جایی نمی برد. بعضی از کارها و تصمیمات اختلاف ایجاد می کند. رهبر انقلاب فرمود امروز حلقوم کسی که اختلاف ایجاد می کند آن حلقوم، شیطان است و آن حنجره، حنجره ی دشمن است. اتحاد، با هم بودن، غم همدیگر را خوردن و در یک مسیر پشت سر ولایت حرکت کردن از اوجب واجبات است. حفظ نظام از اوجب واجبات است.

خطیب جمعه بهشهر در ابتدای خطبه ی دوم نمازگزاران را مجددا به تقوای الهی، صبر و مقاومت و پایداری، دفاع از ارزش های اسلامی، مبارزه با فساد اخلاقی و خانوادگی، صفا و صمیمیت، اتحاد و همدلی و دوری از اختلافات توصیه و سفارش کرد.

حجت الاسلام والمسلمین جباری با اشاره به خطبه ی ۱۴۷ نهج‌البلاغه گفت: جناب کمیل ابن زیاد نخعی می فرماید شبی امیرالمومنین دست مرا گرفت و مرا بیرون از کوفه برد و آنگاه آهِ بسیار پر دردی کشید. آنگاه فرمود کمیل، این قلب آدم ها ظرف است( یعنی ظرف معارف و حقایق) و بهترین قلب، ظرفی است که از ظرفیت و صحه ی وجودی آدم بیشتر عنایت داشته باشد آنگاه ادامه داد مردم سه دسته اند؛ یک، عالمان ربانی و دانشمندان الهی دوم، شاگردانِ این علما سوم، گروهی در کنار دریای علم و دانش هستند اما قلبشان تاریک است اینها هیچ پناهگاه ندارند و دارای ویژگی هایی هستند ۱- قلب آنها به نورِ علم نورانی نگشت ۲- پناهگاه خوبی ندارند. این گروه نمی توانند برای سعادت، فضیلت‌ و خودسازی تصمیم بگیرند.

وی افزود: حضرت امیر فرمود کمیل، این مال اندوزان و زراندوزان بی تقوا، بی دین و بی عقل و خرد نابودند اگرچه در ظاهر در دنیا هستند. علما و دانشمندان تا ابد زنده هستند اگر چه جسد های نورانی شان از دنیا رفت اما آثار و برکات آنها برای همیشه در میان مردم است.

امام جمعه شهرستان بهشهر با اشاره به اربعین از دست اندرکاران موکب های اربعین حسینی در شهرستان بهشهر تقدیر و قدردانی کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین جباری در ادامه به ارتحال غم بار آیت‌الله العظمی علامه حسن زاده آملی اشاره کرد و گفت: با ارتحال آیت الله العظمی علامه حسن زاده آملی نه تنها علمای ایران و منطقه بلکه همه ی دانشمندان دنیا یتیم شدند زیرا منجم، ریاضیدان، فقیه و فیلسوف بود. حضرت علامه باحکمت و سخنان ایشان دقیق و حکیمانه بود. این مرد نسبت به رهبر خضوع و خشوع داشتند. حضرت علامه حسن زاده به معنای واقعی کلمه علامه ذوالفنون بود. در تمام علوم متبحر و استاد بود.

این استاد حوزه ضمن گرامیداشت یاد شهید هاشمی نژاد بر ارزش، اهمیت، توجه و شناخت این شخصیت تاکید کرد

حجت الاسلام والمسلمین جباری در ادامه به مناسبت های دهم مهر انتقال رهبر کبیر انقلاب اسلامی از ترکیه به عراق در سال ۱۳۴۲، بیست و هفت صفر روز وقف، رحلت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله، شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام و شهادت امام رضا علیه السلام اشاره کرد.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری